Loading Events

Festiwal Kultury Żydowskiej

23 czerwiec 2024
Krakowski Kazimierz, ulica Estery
Kraków, Małopolskie Poland

33. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

W 2024 roku zacznie się nowy cykl tematyczny FKŻ poświęcony żydowskiej tożsamości i mistycyzmu. Podróż się rozpocznie od najważniejszej modlitwy – Szema Izrael.

FKŻ działa w Krakowie od 1988 roku. Przez ten czas zyskał grono wiernych fanów, którzy specjalnie dla niego przyjeżdżają do Polski z całego świata. FKŻ to najbardziej rozpoznawalne wydarzenie kulturalne w Krakowie, zarówno wśród Polaków, jak i publiczności międzynarodowej.

Celem wydarzenia jest pokazanie różnorodności i piękna kultury żydowskiej. FKŻ to warsztaty, wykłady, dyskusje, zwiedzania oraz eventy muzyczne, wśród których najbardziej znanym jest koncert ,,Szalom na Szerokiej’’. To jeden z najważniejszych koncertów plenerowych w Krakowie, trwający kilka godzin. Prezentowana na nim jest muzyka żydowska z całego świata.

Co czeka nas na tegorocznym FKŻ?

W ciągu ostatnich lat, poszczególne edycje FKŻ dedykowane były żywiołom. Pokazaliśmy Wam, jak ziemia, woda, ogień i powietrze funkcjonują w tradycji żydowskiej i jakie mają znaczenie: zarówno to symboliczne, jak też praktyczne. Tegoroczną edycją rozpoczynamy nowy cykl tematyczny. Poznacie różne aspekty i oblicza żydowskiej duchowości i mistycyzmu: od kabały po chasydyzm, od Safedu po Borough Park, od rabina Józefa Karo po rabina lorda Jonathana Sacksa.

Podróż po duchowości rozpoczniemy od najważniejszej modlitwy – Szema Izrael i towarzyszącej zawsze tej modlitwie miłości. Jak mało kiedy, teraz bardzo potrzebujemy słuchać, być słuchanymi, kochać i być kochanymi. Zapraszamy na krakowski Kazimierz od 23 do 30 czerwca.

Więcej szczegółów wkrótce.

Zobacz jak było w poprzednich latach:

32. Festiwal Kultury Żydowskiej 2023

Oficjalna strona festiwalu: https://www.jewishfestival.pl/pl/

Może Cię również zainteresować

Ostatnie relacje

Nowa Lokacja i Jeszcze Więcej Atrakcji – Krakowski Festiwal Komiksu 2024

W tym roku już po raz 13 odbył się Krakowski Festiwal Komiksu w Klubie Studio przy ul. Witolda Budryka 4 w Krakowie. W tym miejscu chciałabym zapewnić wszystkich przesądnych, że na pewno nie była to pechowa edycja. Wystawy, wernisaże, konkurs cosplay, warsztaty i inne atrakcje dla całej rodziny, ale przede wszystkim spotkania autorskie twórców komiksów! Zdjęcia, autografy, śmiech, gwar, i oczywiście to wszystko wokół niezliczonej liczby komiksów! KFK nieprzerwanie jest organizowany od 2011 roku, nawet podczas pandemii covidu odbyła się

Coś więcej niż piwo

Warszawski Festiwal Piwa po raz 17. Nie tylko w muzyce gatunki się przenikają tworząc coś nowego. Współczesne festiwale też przestały być monotematyczne. Na Pol’and’Rocku mamy cosplayowe zabawy, na Wrocławskich Dniach Fantastyki stoiska z rzemieślniczymi browarami, a Warszawski Festiwal Piwa konsekwentnie rozwija coś więcej niż tylko piwną imprezę. Chociaż craft wciąż jest głównym tematem wydarzenia, to nie sposób dostrzec, jak organizatorzy tej imprezy postawili na promocję rzemiosła, rękodzielnictwa …. i Polski na świecie. Tego co jest chyba w nas najlepsze –

Co Musicie Wiedzieć o Kulturze Azji? – Aicon 2024

Aicon 2024 – „Bawmy się aż po świt!” Wszystko co tylko się kojarzy z kulturą azjatycką znajdziecie właśnie na tym konwencie. Chociaż człowiek co do zasady nie jest istotą w całości racjonalną, ale ceni sobie komfort i wygodę. Jeżeli chociaż raz braliście udział w costplayu, to wiecie o co mi chodzi. Nawet jeżeli sam kostium nie jest zbyt ciężki i gabarytowy, to takie elementy jak np. imitacje mieczy, broni palnej, hemów, tiar, lasek czarodziejskich itp., są albo ciężkie, albo kruche.

Poznańskie Targi Piwne 2023

Miasto piwnych doznań

X Poznańskie Targi Piwne W weekend 24-25 listopada 2023 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w dziesiątej edycji Poznańskich Targów Piwnych. Imprezy zrzeszającej miłośników piwa, wyśmienitego jedzenia i niesamowitej atmosfery.Wydarzenie jest idealnym do spędzenia czasu z przyjaciółmi, połączenia integracji z degustacją- tak mówili uczestnicy PTP. Przez dwa dni imprezy uczestnicy mogli skorzystać z blisko 50 stoisk regionalnych oraz rzemieślniczych browarów polskich, cydrowni, a także miodosytni.Oprócz tego aktywna strefa gier, piwna joga, pokazy wrestlingowe czy rycerskie to tylko promil atrakcji, które zaoferowano nam